19 Kasım 2018 Pazartesi

Global Dizayn Logo Yanı

(Abide) Projesi Semineri

abide-projesi-semineri

Öğretmenlere Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi Semineri
17 Ağustos 2018 Cuma 21:54

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Mesleki Çalışma Programı doğrultusunda ortaokullardaki tüm öğretmenler ve ilkokullarda görevli öğretmenlere yönelik Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi semineri verildi.

Rehberlik Araştırma Merkezi salonunda yapılan seminere İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Müdür Yardımcısı İbrahim Taş ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, ABİDE Araştırması temel eğitim kurumlarının 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin akademik becerilere sahip olma düzeylerinin ölçülmesi ve öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen faktörlerin araştırıldığı; çoktan seçmeli, açık uçlu soruların kullanıldığı ve anketlerin yer aldığı bir izleme değerlendirme araştırmasıdır. ABİDE Araştırması ile “farklı soru tipleri kullanılarak üst düzey zihinsel becerileri de ölçecek şekilde izleme testlerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin bu becerilere sahip olma durumlarının belirlenmesi” amaçlanmaktadır. Pilot uygulaması 2015 yılında gerçekleşen ABİDE Araştırması’nın nihai uygulaması 2016 yılında gerçekleştiğini ifade etti. 

ABİDE Araştırması Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri üzerinden yapıldığını ifade eden Doğan, ABİDE Araştırması’nda öğrenci, öğretmen ve yönetici anketleri de uygulanmaktadır. Araştırmada yer alan 81 ildeki okulların seçimi geliştirilen yazılım tarafından tabakalı örnekleme yöntemine göre seçkisiz olarak yapılmaktadır. Araştırma, resmî ve özel eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştiren temel eğitim kurumlarının 8.sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile bu okullarda görev yapan Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler dersleri branş öğretmenleri ve okul yöneticilerini kapsamaktadır. Periyodik olarak gerçekleştireceğimiz ve eğitimin tüm kademelerindeki gelişmelerle ilgili veri toplamayı hedeflediğimiz bu çalışmanın ülkemize ve eğitim sistemimizin gelişimine katkı sağlamasını temenni ediyor, araştırma sürecinde özveriyle çalışan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan yaptığı konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Taş Öğretmenlere Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi sunusunu yaptı.

 

Haberin etiketleri:

abide projesi, seydi doğan


Haber okunma sayısı: 206

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Meme Kanserinden Koruyan 10 Öneri

Ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı gün geçtikçe artan meme kanserinden bilinçli kontroller

Alişan’dan Hocasına Ziyaret

Fantezi müziğin güçlü ismi Alişan ünlülerin hocası olarak bilinen Metafizik Uzmanı Salih Memişoğlu ziyaret

Dikkat! Bugünlerde baş ağrısını tetikleyen 5 neden!

İyice bastıran sıcaklar, yoğun nemle birleşince dışarıda nefes almak bile zorlaşabiliyor

Beslenmenizde bu 3 kurala dikkat!

Diyabetten kalp hastalıklarına kadar birçok hastalıktan korunmamızda “anahtar rol” üstlenen besinler

Bacaklarınıza soğuk duş aldırın çünkü…

Günümüzde giderek daha fazla kişide görülen varis, özellikle uzun süre ayakta duranları ya da uzun süre

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE