21 Haziran 2018 Perşembe

Global Dizayn Logo Yanı

CHP o isimleri sildirmek istiyor

chp-o-isimleri-sildirmek-istiyor

BEKTAŞOĞLU: “CUMHURİYET KARŞITLARININ İSİMLERİ TABELALARA TAŞINARAK İTİBAR İADESİ İLE ONURLANDIRILIYOR. BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK TBMM’NİN GÖREVİDİR”
05 Ocak 2018 Cuma 19:45

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, resmi kurum ve kuruluşlara cumhuriyet ve Atatürk devrimi karşıtı kişilerin adlarının verilerek, adeta itibar iadesinde bulunulduğunu belirtti. Bunun için önerge veren Bektaşoğlu, bu isimlerin tespiti ve mevcut yönetmeliğin değiştirilmesi için TBMM’de milletvekillerinden oluşan bir komisyon kurulmasını istedi. 

MUSTAFA SABRİ, SAİDİ NURSİ İSKİLİPLİ ATIF HOCAYI ÖRNEK GÖSTERDİ 

CHP Milletvekili önergesinin metninde, yasa ve yönetmeliklerin çiğnendiğini ve  toplumun tümü tarafından kabul görmeyen, tepki gösterilen tartışmalı isimlerin okul ve sağlık kuruluşlarını verildiğini belirterek, buna, Cumhuriyet karşıtı Mustafa Sabri, Saidi Nursi’nin okullara ve  “Mustafa Kemal ve Kuvai Milliyecileri ‘öldürülmesi gereken eşkıyalar, cani, katiller’ olarak adlandıran bildirinin altında imza atan Teali İslam Cemiyeti kurucu lideri  İskilipli Atıf Hoca’nın adının da Çorum’da öğrenci yurduna verilmesini örnek olarak gösterdi.

 

O İSİMLERİ BELİRLEMEK İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI 
“Son günlerde Cumhurbaşkanının da sıkça kullandığı Atatürk ve cumhuriyet söylemleri bir tarafta dururken bu isimlerin tercih edilmesi arasında ciddi bir çelişki vardır” diyen Bülent Bektaşoğlu, TBMM Araştırma Komisyonu kurulmasını istediği önergesinde şu görüşleri dile getirdi: “ Ortak özellikleri Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine karşı eylem, söz ve davranışlarda bulunan ve tarihte böyle anılmış bu kişilerin isimlerinin, özellikle eğitim ve sağlık kurumlarına verilmesinin gerekçesi ortaya çıkarılmamış, buna vesile olan kişiler belirlenerek haklarında idari ve adli soruşturma yapılmamıştır.  

Bunlar ve benzer özellikteki diğer kişilerin bugün ve gelecekte isimlerinin tabelalara taşınarak adeta itibar iadesi ile onurlandırılmasının önüne geçmek, yüce meclisimizin görevleri arasındadır.   

Bu amaçla, parlamentomuzda kurulacak bir komisyon marifetiyle konunun ele alınması, tepki gören, kabul görmeyen, kamu kurum ve kuruluş isimlerinin tespit edilmesiyle, Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliği’ nin yeniden düzenlenmesini de kapsayacak şekilde; Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz”. 

Daha önce de bu konuda önergeler veren CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun araştırma komisyonu kurulması önergesi CHP gurubunda imzaya açılırken, konunun önümüzdeki günlerde genel kurulda görüşülmesi bekleniyor. 

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Ülkemizin değişik yerlerindeki bazı kamu kuruluşlarına yasa ve yönetmeliklerle sınırlarının çizilmesine, karardan onay sürecine kadar her aşamanın yöntem ve kurallarının belli olmasına rağmen; toplumun tümü tarafından kabul görmeyen, tepki gösterilen tartışmalı isimlerin verilmesi gündeme gelmektedir.  

 

Örneğin bunlardan birisi, 26 Eylül 1919 tarihinde hazırlanan ve Mustafa Kemal ve Kuvai Milliyecileri ‘öldürülmesi gereken eşkıyalar, cani, katiller’ olarak adlandıran bildirinin altında imza atan Teali İslam Cemiyeti kurucu lideri  İskilipli Atıf Hoca’dır.  Milli Mücadelemize, cumhuriyetimizin ilanına ve yapılan çağdaşlaşma atılımlarına karşı çıkan, İngilizler, Yunanlılar ve padişahın emrinde olduğu bilinen, sürgünle cezalandırılan ve devrim karşıtlığından yargılanarak  idam edilen bu kişinin adı, önce 2013 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı İskilip Devlet Hastanesi’ne, sonra da 2015 yılında KYK’ya ait 1500 kişilik Kız Öğrenci Yurdu’na verilmiştir. 

Son olarak da geçtiğimiz günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvai Milliye kahramanlarını hedef alan görüşleriyle tanınan ‘’Kurtuluş Savaşının Hain Şeyhülislamı ‘ olarak bilinen “Mustafa Sabri’’nin adı Tokat ilimizde bir okula,  yine aynı özelliklere sahip Saidi Nursi’nin adı ise Muş ilimizin Hasköy ilçesindeki İmam Hatip Lisesi’ne verilmiştir.

 

Son günlerde Cumhurbaşkanının da sıkça kullandığı Atatürk ve cumhuriyet söylemleri bir tarafta dururken bu isimlerin tercih edilmesi arasında ciddi bir çelişki vardır. 

 

Ortak özellikleri Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine karşı eylem, söz ve davranışlarda bulunan ve tarihte böyle anılmış bu kişilerin isimlerinin, özellikle eğitim ve sağlık kurumlarına verilmesinin gerekçesi ortaya çıkarılmamış, buna vesile olan kişiler belirlenerek haklarında idari ve adli soruşturma yapılmamıştır.  

Bunlar ve benzer özellikteki diğer kişilerin bugün ve gelecekte isimlerinin tabelalara taşınarak adeta itibar iadesi ile onurlandırılmasının önüne geçmek, yüce meclisimizin görevleri arasındadır.   

 

Bu amaçla, parlamentomuzda kurulacak bir komisyon marifetiyle konunun ele alınması, tepki gören, kabul görmeyen, kamu kurum ve kuruluş isimlerinin tespit edilmesiyle, Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliği’ nin yeniden düzenlenmesini de kapsayacak şekilde; Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz.  

                                                                                          

                                                                                         
Bülent Yener Bektaşoğlu 

                                                                                             
Giresun Milletvekili

 

Haberin etiketleri:

bülent yener bektaşoğlu


Haber okunma sayısı: 429

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kontrolsüz spor kasık fıtığına neden olabilir!

Spor sağlıklı ve uzun bir yaşamın vazgeçilmezi hiç kuşkusuz. Ancak bilinçli bir şekilde yapılmadığı

Bu çorbalarla gripten korunmak mümkün!

Havaların buz kestiği bugünlerde üzerinde tüten dumanıyla içimizi ısıtan çorbalar, sağlık açısından

Bostancı'da Serkan Kaya izdihamı

Hayal ettiğim yerdeyim!

Kalp Krizini Tetikleyen 6 Nedene Dikkat!

Kalp krizi çoğu zaman ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebiliyor

Spor Yaparken Hastalanmayın

Kış aylarında havaların gittikçe soğumasıyla birlikte pek çok insan spor yapmak için açık alanlar yerine

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem

Çocukların ateşlenmesi anne ve babaları en çok endişelendiren konuların başında geliyor

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE