23 Haziran 2018 Cumartesi

Global Dizayn Logo Yanı

Sofrada Sıfır Artık Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

sofrada-sifir-artik-bilgilendirme-toplantisi-yapildi

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Gümüşhane Belediyesi ve Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’yle
20 Nisan 2018 Cuma 22:06

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Gümüşhane Belediyesi ve Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’yle ortaklaşa hazırladığı “Sofrada Sıfır Artık” projesinin tanıtım toplantısı Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı. 

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Taş, Şube Müdürleri İlhan Yıldız, Hüseyin Erden, Seyit Tok, okul- kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun, Eğitim kurumlarının sadece ders müfredatına uygun olarak öğrencileri yetiştirmenin yanı sıra hayata hazırlayan, hayatın her noktasında kendisini geliştirmiş bireyler olarak yetiştirmeyi de amaç edindiğini söyledi.Türkiye’de Günde Altı Milyona Yakın Ekmek İsrafı Yaşanıyor

Olgun, bugün başlatılan “Sofrada Sıfır Atık” projesinin temel amacının yanlış tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik bireysel ve toplumsal bir farkındalık oluşturmaktır. İsrafın birçok boyutunun olduğunu, İsraf gereksiz yere para, zaman, emek harcamak ve savurganlık yapmaktır. Dinimiz israfı yasaklamıştır. Günümüzde ülkemizde ve dünyada korkunç düzeyde tüketim çılgınlığı yaşanmakta, bu durum küresel ekonomik krizlere yol açmaktadır. Herkes evinde israfı önlerse ekonomik krizler yaşanmayacaktır. Türkiye’de günde altı milyona yakın ekmek israfı yaşanıyor, ekonomik değer olarak dikkate aldığımızda 500 bin ton buğdayı çöpe atıyoruz. Dünyada aç insanlar varken bizler, ne kadar zengin olduğumuzu ne kadar büyük bir nimete sahip olduğumuzu daha iyi görüyoruz, daha iyi anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İsraftan Kaçınmalıyız

Olgun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Soframızdaki nimetlere nasıl bakmamız gerektiğini, nasıl tüketmemiz gerektiğini net bir şekilde görmeliyiz. Soframıza konulan ekmeği ya da tabağımıza konulan yemeğin yarısını yeyip, kalanını israf ederek zengin kaynaklarımızı hoyratça tüketiyoruz. Yetişkinler olarak bizler ve sıralardaki değerli öğrencilerimizi bu bilinci kazanması ve dünya üzerindeki milyonlarca aç insan gerçeğini de bir kenara yazarak israftan kaçınmalıyız. Hayata geçirilen bu proje ile öncelikle öğrencilerimiz arasında başlayacak olan bu çalışma, sizlerin sayesinde ailelere ve toplumun diğer kesimlerine yaygınlaştırılarak bir bilinç oluşturulabileceğine inanıyorum.”

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun’un konuşmasının ardından programı sunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personeli İlhan Sivri proje hakkında sunum yaptı.

Projenin Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle başladığını belirten Sivri;  “Proje kapsamında Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden; Abdulkadir Cansız, Fatih Hüseyin Parın, Betül Zararsız ve Burcu Orak’ın 19- 23 Mart 2018 tarihlerinde Merkez ilçe ve bütün ilçelerimizdeki özellikle pansiyonu bulunan okullarımızın öğrencilerine ve velilerine yönelik eğitimlerin yapılacağını belitti. Ayrıca Proje Kapsamında ödüllerini Gümüşhane Belediyesinin vereceği “İnsaf Et İsraf Etme” temalı Ortaokul öğrencileri arasında resim, Lise öğrencileri arasında da kompozisyon yarışması düzenleneceğini duyurdu. Yarışmanın teknik şartnamesi okullarımıza duyurulmuş olup son katılım tarihi 27 Nisan 2018’dir.” dedi.

Toplantı okul pansiyonunda düzenlenen öğlen yemeği ile sona erdi.

 

Haberin etiketleri:

sofrada sıfır atık, mesut olgun


Haber okunma sayısı: 164

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kontrolsüz spor kasık fıtığına neden olabilir!

Spor sağlıklı ve uzun bir yaşamın vazgeçilmezi hiç kuşkusuz. Ancak bilinçli bir şekilde yapılmadığı

Bu çorbalarla gripten korunmak mümkün!

Havaların buz kestiği bugünlerde üzerinde tüten dumanıyla içimizi ısıtan çorbalar, sağlık açısından

Bostancı'da Serkan Kaya izdihamı

Hayal ettiğim yerdeyim!

Kalp Krizini Tetikleyen 6 Nedene Dikkat!

Kalp krizi çoğu zaman ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebiliyor

Spor Yaparken Hastalanmayın

Kış aylarında havaların gittikçe soğumasıyla birlikte pek çok insan spor yapmak için açık alanlar yerine

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem

Çocukların ateşlenmesi anne ve babaları en çok endişelendiren konuların başında geliyor

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE