18 Ekim 2018 Perşembe

Global Dizayn Logo Yanı

Üniversitemizde IMAGINARY Sergisi açıldı

universitemizde-imaginary-sergisi-acildi

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Matematik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinin gerçekleştirdiği ‘Matematiğin Gözünden Hayal Kurma (Imaginary)’ isimli karma sergide yer alan büyüleyici eserler, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu
11 Mayıs 2018 Cuma 21:31

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Matematik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinin gerçekleştirdiği ‘Matematiğin Gözünden Hayal Kurma (Imaginary)’ isimli karma sergide yer alan büyüleyici eserler, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

İlk olarak Almanya’daOberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen sergi, daha sonra İngiltere ve Fransa’nın da içinde bulunduğu 60’ı aşkın ülkede düzenlendi. Sergiyi şehre getiren Gümüşhane Üniversitesi, sanat ile matematiği buluşturdu. 

Sergideki galeri ve 3 boyutlu çizimler hakkında bilgiler veren Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Coşkun, amaçlarının öğrencilere matematiği sevdirmek olduğunu söyledi. Coşkun konuşmasında “Ülkemizin çeşitli yerlerinde açılan bu sergi, Doğu Karadeniz Bölümü’nün üçüncü ayağı olan Gümüşhane Üniversitesi’nde de açıldı. Şuana kadar aldığımız izlenimlerden öğrencilerimizin çok memnun kaldıklarını gördük. Serginin amacı, matematiği sevdirmeye çalışmaktır. Umarız ki bu sergiyi gezen öğrencilerimiz de matematiği sevecektir.” dedi.

Matematiğin hayatın her alanında olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, gençlerimize matematiği sevdirmek adına düzenlenen bu serginin önemine değinen bir konuşma yaptı. Rektörümüz konuşmasında “Sergiler hangi amaçla hazırlanırsa hazırlanmış olsun, geniş kitlelere ulaşmada kullanılan önemli araçlardan bir tanesidir. Matematik serginin tüm öğrencilerimize, özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilerimize sağladığı katkı fazla olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki matematik ilmi, temel bilimlerin kapısıdır. Matematik olmadan fizik, kimya, biyoloji olmuyor. Bütün bilimlerde matematik temeldir. Toplum olarak matematik ile ilgili sıkıntılarımızı çözebildiğimiz ve hayatın değişik alanlarına uyguladığımız takdirde, çok daha müreffeh bir toplum olacağız. Bizler üniversite olarak sadece üniversite öğrencilerimize yönelik faaliyetlerde bulunmak istemiyoruz. Şehir-üniversite bütünleşmesinin en önemli ayağı olan bu tür etkinliklerin şehre olan katkısının da artmasını istiyoruz. Bu nedenle de böyle bir sergi umuyorum ki bütün öğrencilerimize ve bütün ilgililere katkı sağlayacaktır. Matematiği daha çok sevdirecektir.Bu nedenle de serginin açılışında emeği geçen Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Coşkun’a, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hüseyin Demir’e, Torul Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Mehmet Merdan’ave katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Cahit Arf’ın kurmuş olduğu Türk Matematik Derneği aracılığıyla yurdu gezen sergide, matematik galerisi, matematiksel programların tanıtımı, boyut ve kaos filmi ile 3 boyutlu cebirsel yüzey hareketlerinin yer aldığı sergi,4 Nisan’a kadar Üniversitemiz Kongre Merkezi salonlarında ziyaretçilere açık olacaktır.

 Haber okunma sayısı: 537

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarının başında ishal geliyor

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Sigarasız Hayatı Seçin

Dünyada kanser ölümlerinde birinci sırada bulunan akciğer kanseri geçmeyen öksürük, balgam, ses

Erkek çocuklarında 2 kat daha sık görülüyor

Anne karnında tespit edilebiliyor!

Koyun Yetiştiriciliği Kursuna Katılanlara Sertifikaları Verildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında

Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü geçmişe özlem duyuyor

2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE