18 Aralık 2017 Pazartesi

Global Dizayn Logo Yanı

Derin Dalış Göz Sağlığınız İçin Tehlikeli Olabilir!

derin-dalis-goz-sagliginiz-icin-tehlikeli-olabilir-

Yaz döneminde en sık karşılaşılan göz problemlerini ve korunmak için dikkat etmeniz gerekenleri Hastane Derindere Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Eray Atalay’dan öğrendik…
04 Ağustos 2017 Cuma 20:28

Yaz Döneminde Karşılaşabileceğiniz Göz Problemleri 

Yaz mevsiminde göz ve göz çevreniz vücudunuzun dış ortama açık bölgeleri olduğundan güneşten yayılan ultraviyole (morötesi) A ve B radyasyon ışınlarına sürekli maruz kalır. Bu durumda göz sağlığınızı olumsuz etkileyecek problemlerle karşılaşma ihtimaliniz artar. Bunlar; 

Güneş ışınlarına yıllar içinde fazlaca maruz kalan bir kişilerde katarakt oluşumu hızlanabilir veya mevcut kataraktın ilerlemesi söz konusu olabilir. 

UVA ve UVB ışınları yıllar içinde retina tabakasına zarar vererek yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşumuna zemin hazırlayabilir. 

Göz yüzeyini kaplayan zar dokusu (konjonktiva) güneş ışınlarının etkisiyle gözün saydam tabakası olan kornea yüzeyine doğru büyüme göstererek pterjium adı verilen hastalığa neden olabilir.Güneş ışınları dış ortama açık her dokuda olduğu gibi göz ve göz çevresinde deri kanserlerine yol açabilir. 

Güneş hassasiyeti fazla olan kişilerde gözlerin fazla kısılması kazayağı oluşumu gibi kozmetik problemleri de tetikleyebilir. 

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte artan klima kullanımı ortamdaki nemi azaltır ve özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde gözlerde yanma, batma ve kızarıklık olarak belirti veren göz kuruluğu şikayetlerine neden olabilir. 

Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin havuz kullanımlarının artmasıyla, özellikle temiz veya uygun olmayan klorlama yapılan havuz sularından bulaşan enfeksiyonların riski artar. 

 

Havuz Keyfiniz Sizi Sağlığınızdan Etmesin!

Havuz suyunun dezenfeksiyonunda yararlanılan klor bazlı maddelerin uygunsuz kullanımı göz yüzeyinde tahrişlere, kornea yüzey bozukluklarına ve gözün bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Böyle durumlarda havuz kaynaklı enfeksiyon riski çok artar. Ayrıca fazlaca kişinin kullandığı daha küçük çaplı havuzlarda su devir daimi yetersiz kalabileceğinden, havuzu kullanan farklı kişilerin vücut floralarında doğal olarak bulunan bakteriler geçiş göstererek başka kişilerde enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu enfeksiyonların önüne geçebilmek için öncelikle havuz işletmesinin suyu usulüne uygun şekilde dezenfekte etmesi ve su devir daimini sağlaması gerekir. Göz enfeksiyonları açısından havuz suyuyla teması asgariye indirmek ve bu amaçla yüzücü gözlüğü kullanmak etkili bir yöntemdir. Gözlerinde enfeksiyon olan kişiler diğer havuz kullananların sağlığını düşünerek bulguları düzelene ve bulaştırıcılık dönemi geçene kadar havuz kullanmamalıdır. Ayrıca havuz sularında enfeksiyona neden olan tek unsurun klor olmadığı ve havuz suyuna karışan idrar ve ter artıklarının da benzer enfeksiyonlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu şekilde bulaşan enfeksiyonların başlıca belirtileri kızarıklık, çapaklanma, bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batmadır. Lens kullananların havuza lensleriyle girmemeleri çok önemlidir. Havuzda göz enfeksiyonu açısından risk oluşturan tüm unsurlar kontakt lens kullananlar için daha da önemlidir. Zira kontakt lens kullanıcıların göz yüzeyi enfeksiyonu riski normal bireylerden daha fazladır. Özellikle havuz kaynaklı kornea enfeksiyonlarının kalıcı görme bozukluklarına sebep olabileceği unutulmamalıdır.  Görme bozukluğu olan ve havuz/denizde yüzerken daha net görmek isteyenler, bu amaçla üretilmiş numaralı özel yüzücü gözlüklerinden temin edebilir. Denize lensle girmek her ne kadar havuz kadar tehlikeli olmasa da en ufak bir dalgada lensler kaybolabileceğinden veya denizin tuzlu suyuyla temas eden kontakt lenslerin materyalleri bozulabileceğinden tavsiye edilmez.  

Havuza kontakt lensleriyle giren kişilerde ise göz bulgularıyla orantısız şiddetli göz ağrısı göz ağrısı Acanthamoeba paraziter (göz yiyen parazit) enfeksiyonunu düşündürür. Tedavi enfeksiyon ajanının türüne, eşlik eden bulgulara göre değişmekle birlikte antibiyotik damlalarıdır.  

 

Derin dalış göz sağlığınız için tehlikeli olabilir!

Derin dalışlar yüksek basınç değişikliklerine neden olduğundan göz içi basıncının da anormal bir şekilde dalgalanmasına yol açar ve dolayısıyla glokom (göz tansiyonu) hastalarına önerilmez. Derin dalış sırasında kontakt lens kullanıcılarında lensler göz yüzeyine yapışabilir ve suni gözyaşlarıyla çıkarılmalıdır. Kontrolsüz bir şekilde dalış yapanlarda oküler dekompresyon hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalarda çift görme, görmede bulanıklık veya görme kaybı, görme alanının tek tarafının kararması gibi bulgular ortaya çıkabilir ve bu durumun acilen tedavi edilmesi gerekir. 

 

 

 

Haberin etiketleri:

derin dalış, göz sağlığı


Haber okunma sayısı: 181

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Lens ya da Gözlük Kullanmak İstemiyorsanız...

Hayatın renklerini görmemizi sağlayan gözlerimizde ortaya çıkan sorunlar bazen uzak bazen yakın, bazen de her

Bebeklerin Rahat Bir Uykuya Dalması İçin 8 Altın Kural

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Çocuğun

Karaciğeriniz Hastaysa Bu Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sağlıklı bir vücut için beslenme önemli bir yer tutarken, siroz veya kronik karaciğer hastaları için doğru

Dünya’da açlık artışa geçerken obez nüfusu yüzde 13’e ulaştı

Dünyada 2000’li yılların başında azalma eğilimine giren küresel açlık, 10 yıllık aranın ardından tekrar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlarından Başkan Memiş’e Ziyaret

Pendik'te yeni sezon

İnsanlık dramına çarpıcı bakış

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE