17 Ekim 2018 Çarşamba

Global Dizayn Logo Yanı

TEMA Gönüllüleri üniversitemizde buluştu

tema-gonulluleri-universitemizde-bulustu

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) gönüllüleri üniversitemiz Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gümüşhane’de Bölgesel Gönüllü Toplantısı’nda buluştu
13 Temmuz 2018 Cuma 20:31

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) gönüllüleri üniversitemiz Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gümüşhane’de Bölgesel Gönüllü Toplantısı’nda buluştu.

Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 15 ilden gönüllülerin katıldığı toplantıda, vakfın bu bölgelerdeki illerde yürüttüğü çalışmalar ele alındı. Toplantıda konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Biz Türkiye’nin dört bir yanında başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıkları korumak için 26 yıldır mücadele veren, bu topraklarda umut yeşerten kocaman bir aileyiz. Bölgesel Gönüllü Toplantılarımızın üçüncüsünü bu yıl Gümüşhane’de gerçekleştiriyoruz. Gümüşhane’de ülkemizin Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 15 şehrinden gelen gönüllülerimizle buluşmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi. 

Programda bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, böylesi önemli bir programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Rektörümüz konuşmasında, “Sizleri Gümüşhane Üniversitesi’nde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İşin içerisinde bir gönüllük var, bir davaya gönül verdiniz ve yıl boyunca çeşitli etkinliklerle Türkiye’yi dolaşıyorsunuz. Çok büyük bir sıkıntımız her şeyden önce Erozyon ile mücadele ve ağaçlandırma alanlarının korunmasıdır. Aslında bu sadece biz gönüllülerin değil bütün insanların asli görevidir. Çünkü sadece bedenimiz bizlere emanet edilmiyor, biz dünyaya geldiğimiz zaman hazır bulduğumuz doğal ortam toprak, su ve hava hepsi bizlere emanettir. Bizler bir taraftan bunlardan faydalanırken diğer taraftan da onları korumamız gerekiyor. İstatistiklere göre, bir ülkenin orman bakımından zengin sayılabilmesi için alanlarının üçte birinin ormanla kaplı olması gerekiyor. Bundan 25-30 yıl önce de ülkemizde %26 gibi bir oran paylaşılırdı. Bu günlerde bakanlığın resmi internet sitesinde bu oranın %27 olarak %1’lik artış gösterdiğini görmekteyiz. Kuşkusuz bu oran az da olsa yine de memnuniyet verici bir durumdur. Burada TEMA’nın ve siz gönüllülerin yaptığı çalışmaların etkisi büyüktür. Sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Burada TEMA Vakfı’nın kurucularından Sayın Hayrettin Karaca’yı da ülkemizde böyle güzel bir hizmeti sundukları için saygıyla anıyorum.” dile getirdi.

Gün boyunca süren etkinlikte TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hikmet Öztürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Karadeniz Bölgesinde Ekoturizm ve Doğa Koruma Çalışmaları” konulu panelde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kandazoğlu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuz Kurdoğlu gönüllüleri bilgilendirdi. Sunumlar katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. TEMA Vakfı yetkililerinin konuşmalarının ardından programın düzenlenmesinde verdiği desteklerinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’e teşekkür belgesi takdim edildi. 

Program Karaca Mağarası gezisinin ardından sona erdi.

 

Haberin etiketleri:

gümüşhane üniversitesi, TEMA


Haber okunma sayısı: 125

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarının başında ishal geliyor

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Sigarasız Hayatı Seçin

Dünyada kanser ölümlerinde birinci sırada bulunan akciğer kanseri geçmeyen öksürük, balgam, ses

Erkek çocuklarında 2 kat daha sık görülüyor

Anne karnında tespit edilebiliyor!

Koyun Yetiştiriciliği Kursuna Katılanlara Sertifikaları Verildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında

Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü geçmişe özlem duyuyor

2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE