22 Eylül 2018 Cumartesi

Global Dizayn Logo Yanı

Depremzede Meral Şurabatır Atlan, acının kitabını yazdı

depremzede-meral-surabatir-atlan-acinin-kitabini-yazdi

17 AĞUSTOS Marmara depremi sırasında Eskişehir'de 32 kişinin öldüğü 14 kişinin yaralandığı, 7 katlı Tarhan Apartmanı'nda ağabeyi ve teyzesini kaybeden, kendisi de 20 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan Meral Şurabatır Atlan, enkaz altında yaşadığı 20 saati ‘İlk Önce Yıldızları Gördüm’ adlı kitabında anlattı
17 Ağustos 2018 Cuma 22:46

Kemal ATLAN / ESKİŞEHİR

 

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde Eskişehir Sivrihisar Caddesi'nde yıkılan tek bina olan Tarhan Apartmanı'nda depremi yaşayan 34 yaşındaki Meral Şurabatır Atlan, yaşadıklarını ve göçük altında geçirdiği 20 saati kaleme aldı. Misafir olarak gittikleri evde depremi yaşayan depremzede Meral Şurabatır Atlan, depremde ağabeyi Metin Şurabatır ve teyzesi Bahriye Bahtiyar'ı kaybeden Atlan, kitabının ismini ‘İlk Önce Yldızları Gördüm' koydu. Enkaz altından ilk önce baş tarafının çıkartıldığını belirten Atlan, “Bana enkazda ulaştıklarında baş tarafımdan kazarak beni çıkartmaya çalıştılar ve enkazdan ilk başım çıktı ve o karanlığın içinde gördüğüm ilk şey gökyüzündeki yıldızlar oldu. Yıldızları gördüğüm an ‘İşte buraya kadar, kurtulduk, ölmedik, yaşıyoruz’ dediğim ve kabusun bittiği andı. Bundan dolayı kitabımın adına ‘İlk Önce Yıldızları Gördüm’ adını verdim” dedi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri biriminde görevli, evli ve bir çocuk annesi Atlan, misafir olarak gittikleri teyzesinin evinde yakalandıkları depremde, ağabeyi Metin Şurabatır ile teyzesi Bahriye Bahtiyar’ı kaybetti. Atlan, yaşadığı felaketi şöyle anlattı:

 

“Ağabeyim Metin, gece teyzemin evine gelmişti. Teyzem, ben ve ağabeyim aynı oda da yatıyorduk. Gece yattığımızda ağabeyim kendi yeri ile benim yerimi zorla kolumdan çekiştirerek değiştirdi ve teyzemin yanına yatmamı istedi. Daha sonra uyurken deprem oldu. Depremde Eskişehir’de sadece bizim bulunduğumuz apartman yıkıldı. Deprem sırasında ağabeyimin göğsünün üzerine kolon devrilmiş ve o anda hayatını kaybetmiş. Benim enkaz altında olduğum yer de çok karanlık ve dardı. Başımın üstüne bir koltuk, o koltuğun üzerine de bir kolon devrilmişti. Yan tarafımda da bir çamaşır makinesi vardı. Bu makinenin üzerine de bir kolon devrilmişti. Ben de ‘Hayat üçgeni’ denilen yerde kalmışım. Sağ kolum ve sağ bacağım kolon altında kalmış. Enkaz altında teyzemle yan yanaydık ve ben enkazdan çıkasıya kadar teyzem yaşıyordu. Teyzemle sürekli konuşup birbirimize moral vermeye çalıştık, bağırdık, yardım istedik ama sesimizi kimseye duyuramadık. Teyzemin uykusu geldi ve onu uyutmamak için şarkı bile söyledim. Teyzeme “Seni anan benim için doğurmuş'' şarkısını söyledim. Beni enkaz altından 20 saat sonra çıkardılar benim arkamdan da teyzemi çıkarmışlar ve teyzemin ambulansta kalbi durmuş hastanede de hayatını kaybetmiş.”.

Haberin etiketleri:

meral şurabatur, depremzede, büyükacı


Haber okunma sayısı: 93

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarının başında ishal geliyor

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Sigarasız Hayatı Seçin

Dünyada kanser ölümlerinde birinci sırada bulunan akciğer kanseri geçmeyen öksürük, balgam, ses

Erkek çocuklarında 2 kat daha sık görülüyor

Anne karnında tespit edilebiliyor!

Koyun Yetiştiriciliği Kursuna Katılanlara Sertifikaları Verildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında

Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü geçmişe özlem duyuyor

2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE