20 Ocak 2018 Cumartesi

Global Dizayn Logo Yanı

Afetzede Mağduriyeti TBMM’ye Taşındı

afetzede-magduriyeti-tbmmye-tasindi-

Bulancak ve Espiye’de 162 konutun 4 yıldır bitirilememesi ile ilgili TBMM’de konuşan ve soru önergesi veren CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, ‘Ayıptır, Yazıktır, Günahtır’ dedi ve Bakan Özhaseki’yi Göreve Çağırdı
01 Aralık 2017 Cuma 20:22

Giresun’un Espiye ve Bulancak’ın Kovanlık beldesinde meydana gelen afetlerde mağdur olan aileler için yapılan ve 4 yıldır bitirilemeyen 162 konut, bir kere daha CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu tarafından TBMM gündemine taşındı. “YURTTAŞLARIMIZI İKİ KEZ MAĞDUR ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK” 

Genel kurulda bu konuda bir konuşma yapan Bektaşoğlu,  inşaatların tamamen durduğunu ve konutların çürümeye terk edildiğini ifade ederek bakanlığı göreve çağırdı. Milletvekili konuşmasında, “ortada sorumluluğu üstlenecek, muhatap kimse yok. Müteahhit firma ise ödenek gelmemesini mazeret olarak öne sürüyor. Bu durum haklı tepkilere neden oluyor.  Bu konuyu ilgili bakanlıkların gündeme almasını, acil olarak inceleme yapılmasını bekliyorum. Bu yurttaşlarımızın afet mağduriyetine, mağduriyet eklemeye kimsenin hakkı yok. Ayıptır, yazıktır ve de günahtır” dedi. “BU GECİKMENİN SORUMLUSUNU” ÖNERGEYLE SORDU

Bektaşoğlu, bu konuya ilişkin olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi de verdi. 


CHP Milletvekili soru önergesinde şu soruları yöneltti: 1-Giresun’da, önceki yıllarda Yağlıdere ilçesi ve Bulancak Kovanlık beldesinde meydana gelen sel, toprak kayması ve heyelanlar nedeniyle iskan nakil kararı alınarak boşaltılan alanlarda yaşayan afet mağduru yurttaşlarımızın, barınma sorunlarının bugüne kadar çözülememesiyle ilgili yaptığınız bir araştırma mevcut mudur? 

2-Afet mağduru yurttaşlarımız için Espiye Adabük ve Bulancak Pazarsuyu mevkinde, projelendirilerek 4 yıl önce yapımına başlanan toplam 162 afet konutunun afetzedelere tesliminin 2 yıl gecikmesinin nedeni nedir, bu gecikmenin sorumlusu hangi kamu kurumudur?  
3-Binaların tamamlanmamasına neden olarak gösterilen, müteahhit firmaya düzenli hakkedişlerinin verilmediği, ödenek aktarımının durduğu yönündeki iddialar doğru mudur? 4-Konutların daha tamamlanmadan çürümeye terk edilmesinin kamuya toplam zararı ne olacaktır? Müteahhit firmaya işten el çektirildiğine göre; bu konutların en kısa zamanda bitirilerek teslimi için bir müdahaleniz olacak mıdır? 5-Afet mağduru yurttaşlarımızın 4 yılı aşkın bir süredir barınma sorununu nasıl çözülmüştür? Bununla birlikte; onlar, afet yörelerindeki tarım arazilerini veya diğer gelir getirici işlerini de terk ettiklerine göre, çalışma ve üretme koşulları da ortadan kalktığından; bakanlık olarak bunun telafisi ve yaşamlarını sürdürmeleri için hangi çalışmalar yapılmıştır? 6-Giresun’da 2003’den bu yana meydana gelen afetlerde mağdur olan yurttaşlarımızın sayısı ne kadardır, bunların barınmaları için yapılan ve teslim edilen konut sayısı ne kadardır? 

 

 

Haberin etiketleri:

bülent bektaşoğlu, chp, bulancak


Haber okunma sayısı: 128

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Lens ya da Gözlük Kullanmak İstemiyorsanız...

Hayatın renklerini görmemizi sağlayan gözlerimizde ortaya çıkan sorunlar bazen uzak bazen yakın, bazen de her

Bebeklerin Rahat Bir Uykuya Dalması İçin 8 Altın Kural

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Çocuğun

Karaciğeriniz Hastaysa Bu Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sağlıklı bir vücut için beslenme önemli bir yer tutarken, siroz veya kronik karaciğer hastaları için doğru

Dünya’da açlık artışa geçerken obez nüfusu yüzde 13’e ulaştı

Dünyada 2000’li yılların başında azalma eğilimine giren küresel açlık, 10 yıllık aranın ardından tekrar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlarından Başkan Memiş’e Ziyaret

Pendik'te yeni sezon

İnsanlık dramına çarpıcı bakış

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE