17 Ekim 2018 Çarşamba

Global Dizayn Logo Yanı

Döviz Kurundaki Artış Toplum Sağlığını Tehdit Etmektedir

doviz-kurundaki-artis-toplum-sagligini-tehdit-etmektedir

Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında tarihin en büyük değer kayıplarından..
03 Ağustos 2018 Cuma 20:44

Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında tarihin en büyük değer kayıplarından birini yaşarken, gıdadan ilaca her alanda dışa bağımlı hale getirilen ülkemizde yaşanan ekonomik kriz insan sağlığını tehdit etmektedir. 

Döviz kurlarındaki artış beraberinde zamları ve dolayısıyla yoksulluğu getirmektedir. Nisan ayında dört kişilik bir ailenin düzenli ve dengeli beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarları esas alarak belirlenen açlık sınırı 2.000,7 TL olmuştur. Asgari ücretin 1.603,12 TL olduğu ülkemizde artan gıda fiyatları nedeniyle yurttaşlarımız açlığa mahkûm edilmektedir. Sağlıklı beslenme koşullarının ortadan kalkması nedeni ile insan sağlığı bozulacak, bu da sağlık hizmetine talebi artıracaktır.   

Ancak yurttaşlarımızı hastane kapılarında da Dolar ve Euro’daki artışın büyüttüğü başka bir sorun beklemektedir. AKP iktidarı döneminde Kamu İktisadi Kuruluşları özeleştirmelerle tek tek tasfiye edilirken, Türkiye gıdadan ilaca her alanda dışa bağımlı bir ülke haline getirilmiştir. İlaca yılda 25 milyar TL harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal edilmektedir. Ülkemizin 2.6 milyar dolarlık bir tıbbi cihaz pazarı söz konusudur. Bu pazarın % 85’i ise ithalattır.

Dolar ve Euro’daki artış, tanı ve tedaviye yönelik tıbbi teknolojik ürünlerin, özellikle de ilaç fiyatlarının yükselmesini ve hatta kimi ilaçların bulunamaması sorununu beraberinde getirecektir. Stoklarında binlerce ilaç bulunan firmalar, döviz kurlarındaki hızlı yükselişi gerekçe göstererek piyasaya sundukları ilaçlarda azaltmaya gitmektedir. Artık sadece kanser ilaçları değil ağrı kesici ilaçların temininde de zorluklar yaşanmaktadır. Asıl tehlike ise birkaç ay sonra ilaç firmalarının depolarındaki stokların bitmesiyle kendini gösterecektir. İlaç ve tıbbi cihazda dışa bağımlılığın faturası yine insan sağlığına çıkacaktır. 

Tıbbi cihaz sektörü temsilcileri, yaşanan kur artışları ve üniversite hastanelerinin birikmiş alacakları ile ilgili soruna hızlı bir çözüm üretilmemesi durumunda, sağlık hizmeti alan bütün kesimlerin etkileneceği, pek çok tedavinin sunulamaz hale geleceği konusunda açıklamalar yapmaktadır.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası ilaç fiyatlandırmasında Euro kullanılması yüzünden hastaların eczanelerde ilaç sorunu ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmaktadır.

AKP iktidarı ise girdiği her çıkmazda olduğu gibi yine “Dış güçlerin oyunu” edebiyatına başvurmakta, toplumun can yakan sorunlarına gerçekçi çözümler üretememektedir.  

Neoliberal politikalarla eşitsizliklerin giderek arttığı ülkemizde, ekonomik krizlerle yoksul ile zengin arasındaki fark da giderek açılmaktadır. Üretime dayalı bir ekonomi ve adil gelir dağılımı sağlanmadan toplumsal refah sağlanamaz.  

2002 yılında göreve gelen AKP’nin uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık sisteminde sosyal devlet anlayışından uzaklaşılmış, sağlık hizmeti ticarileştirilmiş, parası olanın sağlık hizmeti aldığı bir sistem dayatılmıştır. Çökmekte olan sağlık sistemi için acil çözümler gerekmektedir. Bu çözüm ise ulusal, kamucu ve halkçı sağlık politikalarından geçmektedir. 

Genel Sağlık-İş olarak beklentimiz; 24 Haziran 2018 seçimleriyle sağlıkta piyasalaşmaya son verecek, Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu ve halkçı sağlık politikalarını benimseyerek daha ileriye taşıyacak bir iktidarın görev başına gelmesidir. 


Zekiye BACAKSIZ /                                                                                                              
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

 

Haberin etiketleri:

zekiye bacaksız, döviz kuru


Haber okunma sayısı: 106

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarının başında ishal geliyor

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Sigarasız Hayatı Seçin

Dünyada kanser ölümlerinde birinci sırada bulunan akciğer kanseri geçmeyen öksürük, balgam, ses

Erkek çocuklarında 2 kat daha sık görülüyor

Anne karnında tespit edilebiliyor!

Koyun Yetiştiriciliği Kursuna Katılanlara Sertifikaları Verildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında

Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü geçmişe özlem duyuyor

2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE