19 Kasım 2018 Pazartesi

Global Dizayn Logo Yanı

Topraktan Gelen Bereket…

Candan AYTEKİN

Candan AYTEKİN

E-Posta :

Yaban mersininin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Söylediklerimi doğrulayan bir haber okudum ve bu habere çok sevindim. Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Giresun valilerinin katıldığı bir toplantıda 300 bin liralık yaban mersini fidanının dağıtılması kararlaştırılmış. Yaban mersini bir zamanlar nar da olduğu gibi büyük bir patlama yaşayacak ve Gümüşhane için de çok önemli olacak. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılmakta ve yakında Gümüşhane, üretilen yaban mersini ürünleri ile piyasada adından söz ettirecektir.

Geçen hafta dut kurusu arayan bir firma sahibi ile görüştüm. Kendileri için az miktarda dut kurusu ihtiyaçları var diye düşünmüştüm ancak istedikleri miktarın 2 tır olduğunu duyunca çok şaşırdım ve yetiştirilen ürünler toplansa ve pazarlansa ne kadar insan bu işten ekmek yer diye düşündüm. Son zamanlarda bizim bölgelerimizde yetişen ürünlere oldukça yoğun ilgi var. Sık sık benden çeşitli ürünlerin olup olmadığı sorulmakta. Örneğin dört beş ay kadar önce 1 ton kadar alıç meyvesi sorulmuştu. Ne yazık ki bulamadım. Oysaki alıç dahil birçok ürünün toplanılmadığını ve ağaçlarda kaldığını biliyorum. Yetişen ürünlerin doğal olması tercih nedeni olmaktadır. Köylerde, ilçelerde arazisi olanlar ceviz, dut, karadut, yaban mersini, böğürtlen gibi meyvelerin yetiştirilmesi için teşvik edilmeli. Kooperatifler kurulmalı ve insanlar bu konuda örgütlenmeli. İklimimizde, toprağımız da bu ürünlerin yetiştirilmesi için uygun. Ceviz bugün dışarıdan ithal edilir duruma geldi. Arazilerimiz bu anlamda değerlendirilirse bölgemize ekonomik olarak büyük katkısı olacaktır. Bir karış toprağımız bile boş kalmamalı. Hem ülkemizden hem de Avrupa ve Amerika ülkelerinden doğal ürünler ile ilgili yoğun talepler gelmekte. Örneğin bebek maması üreten fabrikalar için doğal olması nedeni ile Gümüşhane elması çok uygun. Bunun gibi satış yapılabilecek birçok kanal var. Köy köy araştırmalar yapılıp yetişen çeşitlerin, ağaç sayılarının istatistikleri yapılmalı ve eksikler tespit edilip giderilme yoluna gidilmelidir. Ürünlerin toplandıktan sonra muhafaza edilebilmesi için de soğuk hava depoları yapılmalı. Tüm bunlar için yeterli ekip ve donanıma sahip olduğumuzu düşünüyorum. İş, birlik ve beraberlik içinde düşünmeye ve çözümler üretip hayata geçirmeye kalıyor. Memleketimiz kırsal kalkınmada öncelikli bölgeler arasında yer aldığı için yapılacak yatırımlara kredi ve desteklerin alınması da hiç zor olmayacaktır.

Doğru projeler ve çalışmalar ile Gümüşhane kendi üreten ve ürettiğini pazarlayabilen bir şehir olabilir ve de olmalıdır.


03 Ekim 2013 Perşembe 21:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÜLKE GÜNDEMİ

Meme Kanserinden Koruyan 10 Öneri

Ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı gün geçtikçe artan meme kanserinden bilinçli kontroller

Alişan’dan Hocasına Ziyaret

Fantezi müziğin güçlü ismi Alişan ünlülerin hocası olarak bilinen Metafizik Uzmanı Salih Memişoğlu ziyaret

Dikkat! Bugünlerde baş ağrısını tetikleyen 5 neden!

İyice bastıran sıcaklar, yoğun nemle birleşince dışarıda nefes almak bile zorlaşabiliyor

Beslenmenizde bu 3 kurala dikkat!

Diyabetten kalp hastalıklarına kadar birçok hastalıktan korunmamızda “anahtar rol” üstlenen besinler

Bacaklarınıza soğuk duş aldırın çünkü…

Günümüzde giderek daha fazla kişide görülen varis, özellikle uzun süre ayakta duranları ya da uzun süre

Öğretmen Akademisi Atölye Çalışmaları Başladı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve (İGEDER) İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği...

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE