14 Aralık 2017 Perşembe

Global Dizayn Logo Yanı

Topraktan Gelen Bereket…

Candan AYTEKİN

Candan AYTEKİN

E-Posta :

Yaban mersininin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Söylediklerimi doğrulayan bir haber okudum ve bu habere çok sevindim. Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Giresun valilerinin katıldığı bir toplantıda 300 bin liralık yaban mersini fidanının dağıtılması kararlaştırılmış. Yaban mersini bir zamanlar nar da olduğu gibi büyük bir patlama yaşayacak ve Gümüşhane için de çok önemli olacak. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılmakta ve yakında Gümüşhane, üretilen yaban mersini ürünleri ile piyasada adından söz ettirecektir.

Geçen hafta dut kurusu arayan bir firma sahibi ile görüştüm. Kendileri için az miktarda dut kurusu ihtiyaçları var diye düşünmüştüm ancak istedikleri miktarın 2 tır olduğunu duyunca çok şaşırdım ve yetiştirilen ürünler toplansa ve pazarlansa ne kadar insan bu işten ekmek yer diye düşündüm. Son zamanlarda bizim bölgelerimizde yetişen ürünlere oldukça yoğun ilgi var. Sık sık benden çeşitli ürünlerin olup olmadığı sorulmakta. Örneğin dört beş ay kadar önce 1 ton kadar alıç meyvesi sorulmuştu. Ne yazık ki bulamadım. Oysaki alıç dahil birçok ürünün toplanılmadığını ve ağaçlarda kaldığını biliyorum. Yetişen ürünlerin doğal olması tercih nedeni olmaktadır. Köylerde, ilçelerde arazisi olanlar ceviz, dut, karadut, yaban mersini, böğürtlen gibi meyvelerin yetiştirilmesi için teşvik edilmeli. Kooperatifler kurulmalı ve insanlar bu konuda örgütlenmeli. İklimimizde, toprağımız da bu ürünlerin yetiştirilmesi için uygun. Ceviz bugün dışarıdan ithal edilir duruma geldi. Arazilerimiz bu anlamda değerlendirilirse bölgemize ekonomik olarak büyük katkısı olacaktır. Bir karış toprağımız bile boş kalmamalı. Hem ülkemizden hem de Avrupa ve Amerika ülkelerinden doğal ürünler ile ilgili yoğun talepler gelmekte. Örneğin bebek maması üreten fabrikalar için doğal olması nedeni ile Gümüşhane elması çok uygun. Bunun gibi satış yapılabilecek birçok kanal var. Köy köy araştırmalar yapılıp yetişen çeşitlerin, ağaç sayılarının istatistikleri yapılmalı ve eksikler tespit edilip giderilme yoluna gidilmelidir. Ürünlerin toplandıktan sonra muhafaza edilebilmesi için de soğuk hava depoları yapılmalı. Tüm bunlar için yeterli ekip ve donanıma sahip olduğumuzu düşünüyorum. İş, birlik ve beraberlik içinde düşünmeye ve çözümler üretip hayata geçirmeye kalıyor. Memleketimiz kırsal kalkınmada öncelikli bölgeler arasında yer aldığı için yapılacak yatırımlara kredi ve desteklerin alınması da hiç zor olmayacaktır.

Doğru projeler ve çalışmalar ile Gümüşhane kendi üreten ve ürettiğini pazarlayabilen bir şehir olabilir ve de olmalıdır.


03 Ekim 2013 Perşembe 21:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÜLKE GÜNDEMİ

Lens ya da Gözlük Kullanmak İstemiyorsanız...

Hayatın renklerini görmemizi sağlayan gözlerimizde ortaya çıkan sorunlar bazen uzak bazen yakın, bazen de her

Bebeklerin Rahat Bir Uykuya Dalması İçin 8 Altın Kural

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Çocuğun

Karaciğeriniz Hastaysa Bu Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sağlıklı bir vücut için beslenme önemli bir yer tutarken, siroz veya kronik karaciğer hastaları için doğru

Dünya’da açlık artışa geçerken obez nüfusu yüzde 13’e ulaştı

Dünyada 2000’li yılların başında azalma eğilimine giren küresel açlık, 10 yıllık aranın ardından tekrar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlar

Bayburt İmam Hatipliler Platformu ve Sebilürreşat Dergisi Yazarlarından Başkan Memiş’e Ziyaret

Pendik'te yeni sezon

İnsanlık dramına çarpıcı bakış

GÜMÜŞHANE - HAVA DURUMU

GUMUSHANE